jezek

Od jakého věku dítěte je kurz vhodný ?

Dobrý den, nejde o kalendářní stáří dětí, ale o mentální a fyzickou připravenost ratolestí. Může být 2 hodiny bez maminky? Vydrží se 2 hodiny pohybovat na lyžích ? Nevadí mu instruktor-instruktorka a dokáže vnímat pokyny od cizích lidí? A dokáže s nimi komunikovat? Umí alespoň stát a chodit na rovině na lyžích? Tak až si budete moci na všechny tyto otázky odpovědět ANO, bude na kurz připravená. Není tedy podstatné stáři, měli jsme 2,5 leté dítě, které kurz zvládlo a 5 leté, které nezvládlo. Lyže samozřejmě půjčujeme. Kurz je vhodný pro děti od cca 5 let. Mladší po dohodě s organizátorem.

Co musí dítě umět?

U menších dětí doporučujeme nacvičit základní chůzi po rovině nebo otáčení na lyžích v klidu v rodinném kruhu, klidně doma na koberci. Poté začněte s nácvikem jízdy  na rovině – dítěti dáte mezi nohy např. lyžařskou hůlku s větším košíčkem nebo  létací talíř provrtaný uprostřed s navlečeným provazem. A taháte a taháte. Pokroky jsou velké a rychlé, zároveň děláte průpravu na pomičku. Následuje malý kopeček s dojezdem do roviny. Pamatujte – čím víc z toho dítě najezdí, tím menší strach z většího kopce bude mít. V této etapě se ale připravte na to, že vás budou bolet nohy. Dítě totiž taháte do kopce jenom vy sami. Postupně zvyšujte sklon svahu i rychlost. 

Zanedlouho bude váš malý lyžař jezdit opravdu rychle a bude nutné mu vysvětlit brzdění a zastavení. Zde je nutné říct, že pluhová technika je jedním z nejlepších způsobů jak korigovat rychlost a zastavit. Rozdíl naší výuky však spočívá v tom, že děti neučíme “oblouk v pluhu”. Pro zastavení pluh používáme zcela běžně a ani vy se ho nemusíte bát.

Pokud dítě zvládá samostatnou jízdu rovně a zvládá si korigovat rychlost a zastavení, můžete začít uvažovat o přihlášení do kurzu. Zatáčet ho už naučíme my :).

​Co potřebuje dítě na kurz? 

Vhodné zimní oblečení, lyžařskou přilbu, lyžařské boty (nejlépe se 2 přezkami), minim. 2 lyžařské rukavice. Speciální lyže pro výuku Vám zapůjčíme. Lyžařské hůlky nejsou potřeba.

​Kolik hodin stráví dítě na svahu?

Dítě stráví na svahu celkem 4 hodiny s 2 hodinovou pauzou na oběd a odpočinek.

Kolik dětí je ve skupině?

Ve skupině je dle pokročilosti a věku 4-6 dětí na jednoho instruktora.

​Jak je to s ubytováním?

Ubytování si každý zajišťuje individuálně dle svých představ a možnosti. Přinášíme Vám tipy na osvědčené ubytování v okolí místa konání kurzu.

Jak je to se stravováním?

Stravování si každý rodič zajišťuje individuálně, v každém lyžařském středisku je vždy dostatek stravovacích možností.