Výběr lyží


Výběr dětských lyží

Každý rok se nás spousta rodičů ptá, jaké nejvhodnější lyže vybrat pro svoje děti.

I když konstrukce a materiály dětských lyží za posledních 20 let ušly velký kus cesty a metodika se změnila zásadním způsobem, ve standardním obchodě v nákupním centru se nic nezměnilo. Obvykle se vás prodavač (jak se často říká „podavač“) akorát zeptá, kolik dítě měří. A to už trvá asi 30 let. Tímto způsobem by se daly dobře vybírat akorát délky košťat a hokejek.

Když dostanete pouze tuto otázku, je to dobrý důvod jít o dům dál. Ale co když Vám tu stále stejnou otázku pokládají stále dokola? Nezbývá, než začít pátrat jinde.

Každý pochopí, že dítě, kterému jsou 4 nebo 5 let, má motoriku na jiné úrovni, než dospělý člověk. Vždyť to dítě mívá občas i potíže s chůzí v těžším terénu – a co potom tak složitý pohyb, jako je lyžování? Dítě doposud nepoznalo pocit skluzu (pod nohama to ujíždí!), na nohou má nějaké pevné, těžké „holínky“ (lyžařské boty) a je přidělané k dlouhým těžkým prkýnkům! Pro takového človíčka je to velmi složité se vším vyrovnat.

Některým dětem to jde rychleji a některým pomaleji v závislosti na úrovni a úspěšnosti jejich motorického učení. Děti to mají velkou měrou dané a v tomto případě není na místě „srovnávání“ s jinými dětmi (ratolesti to mají zděděné po Vás, rodičové…).

Kromě motoriky v „plenkách“ mají děti ještě další nevýhody oproti dospělým. Zjednodušeně řečeno skoro nic neváží, jsou pro lyžování na klasických lyžích „moc lehké“. Pro děti je také přirozené, že mají obavy z rychlé jízdy, potřebují míst svůj „pocit bezpečí“ a preferují velmi pomalou jízdu (nikdy neučte děti na prudkém svahu!).

Tyto dvě skutečnosti – malá hmotnost dítěte a jeho velmi malá rychlost určují výslednou míru velikosti sil, kterými může dítě na lyže působit. Když na klasickou lyži budou působit takto minimální síly, lyže nebude moc ochotná „spolupracovat“ (prohýbat se, zatáčet) a pro dítě bude velmi těžké s takovou lyží cokoliv na svahu provádět. Po velké dřině a dlouhé době bude výsledkem jakési smýkání vzdáleně připomínající lyžování. Jde to ale i jinak.

Všechny tyto skutečnosti jsme se společně s LUSTI pokusili implementovat do řady lyží JC pro naše nejmenší. Řada lyží JC má dva konstrukční prvky, které nemají žádné jiné dětské lyže. Jsou to lyže s nejmenším radiusem, který maximálně ulehčuje zahájení oblouku. Zároveň je to nejtenčí lyže (na rozdíl od standardních, dětských, „tlustých“ lyží). Je dokonce tak tenká, že na ni nejde klasickým způsobem přidělat vázání, protože by šrouby tak tenkou lyži provrtaly! Proto je nutné každou lyži z řady JC nejdříve osadit speciální podložkou a teprve na ni lze přidělat vázání, lyže se pak ochotně prohne a bleskově zatáčí.

Oba tyto dva konstrukční prvky maximálním způsobem „ulehčí“ drobnému človíčkovi s oním divným nářadím správně zacházet. Motorické učení je nevídaným způsobem urychleno a úspěchy se dostaví významně dřív. Ideální je doplnit tyto lyže ještě o metodiku „přímého učení“ bez aplikování jízdy v pluhu.

Rozhodně doporučujeme v tomto případě nevolit taktiku „koupím delší lyže, aby vydržely.“  Vašemu dítěti určitě dobrou službu neuděláte a na svahu nebude spokojena vaše ratolest, ani vy. A lyžování je přece hlavně o radostných prožitcích!

Pro správnou volbu lyží by vždy měla rozhodovat aktuální mentální, motorická a fyzická vyspělost dítěte. Měli byste dát všechny tyto předpoklady dohromady a pak vybrat lyže. Když se vyberou vhodné lyže, jde pak učení bleskovým tempem. Stačí, když se musí dítě poprat samo se sebou, svahem, počasím, nemusí se přece ještě prát i s lyžemi…

Tedy žádný přesný mustr neexistuje, vycházíme z individuality každého dítěte. Ale nějak přibližně, obecně, bez znalosti konkrétních lyžařských dovedností dítěte (v případě výborných lyžařských dovedností i zkušeností lze posunout výběr o jeden krok výš), by výběr mohl vypadat takto:

Věk (Váha)Doporučené lyže
4-6 let (15-20 kg)žirafa 70, JC 70 (stejné lyže)
6-7 let (20-24 kg)žirafa 80, JC 80 (stejné lyže)
7-8 let (24-28 kg)JC 90
8-9 let (27-30 kg)JC 100
9 a více (30 kg a víc)JC 110

Upozorňujeme, že věk a váha spolu nemusí vždy korespondovat – pak je nutné jedno kritérium zdůraznit: vždy by to měly být již získané lyžařské dovednosti, tedy jak dítě jezdí.